Zmiany skórne szpecą, przeszkadzają, a czasem mogą wzbudzić niepokój. Dlatego warto konsultować je ze specjalistą i jeśli jest takie wskazanie – usuwać. Jednym ze sposobów na pozbycie się łagodnych zmian skórnych jest laseroterapia. Jakie niedoskonałości można usunąć za pomocą lasera? Na czym polega zabieg i czy jest bezpieczny? Wyjaśniamy.
Wskazania do laserowego usuwania zmian skórnych
Laseroterapia to jedna z najmniej inwazyjnych metod usuwania większości łagodnych zmian skórnych. Przy jej pomocy można pozbyć się takich niedoskonałości, jak:
- brodawki wirusowe, tzw. kurzajki,
- włókniaki,
- znamiona barwnikowe, zwane pieprzykami,
- brodawki narządów płciowych,
- ziarniaki,
- naczyniaki rubinowe,
- kępki żółte,
- narośle skórne.
Ostateczną decyzję o tym, czy zmianę skórną zostanie usunięte laserem, czy potrzebna będzie inna metoda, powinien podjąć lekarz dermatolog po konsultacji z pacjentem. Specjalista musi dokładnie obejrzeć każde podejrzane znamię przed jego usunięciem. W przypadku gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do łagodnego charakteru znamienia, może skierować pacjenta na zabieg chirurgicznego wycięcia zmiany skórnej.
Laserowe usuwanie znamion – przebieg zabiegu
Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest w warunkach ambulatoryjnych. Drobne wykwity skórne nie wymagają znieczulenia, w przypadku większych i gdy pacjent ma niski próg bólu, stosuje się znieczulenie miejscowe specjalną maścią. Następnie lekarz kieruje wiązkę lasera wprost na zmienioną skórę. Dochodzi do podgrzania niechcianej struktury oraz odparowania z niej wody. W konsekwencji dochodzi do denaturacji zmiany skórnej – białko ścina się, a usuwana zmiana skórna obumiera.
Procedura trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Od razu po jej zakończeniu można powrócić do normalnej aktywności. Proces gojenia się miejsca zabiegowego może potrwać do kilku tygodni. W miejscu usuniętej zmiany powstaje powierzchniowy strupek, którego nie można zdrapywać ani moczyć. Przez najbliższe tygodnie należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, stosując krem z wysokim filtrem UVA i UVB.
Zazwyczaj wystarcza tylko jeden zabieg, aby pozbyć się niechcianej zmiany skórnej. W niektórych przypadkach trzeba jednak laseroterapię powtórzyć. O tym, ile sesji będzie potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów, decyduje lekarz.
Czy usuwanie zmian skórnych laserem jest bezpieczne?
Laserowe usuwanie zmian skórnych jest metodą bezkrwawą. Nie wymaga zakładania szwów, a ryzyko powstania blizny jest minimalne. Zabieg ma niewiele przeciwwskazań i wykonuje się go nawet w przypadku dzieci i osób starszych. Ważna jest jednak konsultacja wstępna i dokładne badanie dermatologiczne, podczas którego lekarz musi wykluczyć nowotworowy charakter zmiany skórnej. Laser usuwa bowiem tylko obszar zmieniony chorobowo, nie naruszając zdrowej skóry. Aby mieć szansę na usunięcie zmiany nowotworowej w całości, należy uwzględnić pewien margines zdrowej tkanki, co jest możliwe tylko podczas zabiegu chirurgicznego. Po wycięciu zmiany skórnej pobrany materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu, aby ostatecznie rozstrzygnąć kwestie związane z obecnością nowotworu lub jego brakiem.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/