tubebox.pl

Kierowcy samochodów ciężarowych przemierzający całą Europę muszą dokładnie znać przepisy obowiązujące w każdym z krajów i stosować się do nich. Co ważne, poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu często wymaga posiadania specjalnego dokumentu, czyli eurowiniety. Czym dokładnie jest eurowinieta? W jakich krajach obowiązuje? Sprawdź!

Czym jest eurowinieta?

Eurowiniety obowiązują od 1999 roku. Ich zakup dotyczy samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton, wyłączając autobusy. System obejmuje więc przede wszystkim zawodowych kierowców firm transportowych. Reguluje go dyrektywa Unii Europejskiej 1999/62. Eurowinieta często określana jest jako winieta elektroniczna. Kierowca po jej zakupie nie musi posiadać przy sobie dodatkowych dokumentów czy oznaczać swojego pojazdu przy pomocy naklejki. Po wykupieniu eurowiniety dane danego kierowcy wprowadzane są do bazy elektronicznej umożliwiającej sprawną weryfikację uczestników ruchu drogowego.

Co ważne, zakup dokumentu jest obowiązkowy. Poruszanie się samochodem ciężarowym bez wymaganej eurowiniety wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W Danii kara za jazdę ciężarówką bez eurowiniety wynosi aż 2,5 tysiąca koron dziennie, co w przeliczeniu daje około 1500 złotych. Co ważne, mandat nakładany jest na kierowcę, a nie na właściciela firmy.

W jakich krajach obowiązuje system?

Do zakupu eurowiniety zobowiązani są kierowcy poruszający się po Holandii, Luksemburgu, Szwecji i Danii. Co ważne, należy ją zakupić jeszcze przed wjechaniem na teren tych krajów. Winietę można nabyć w Internecie, na stacji benzynowej, na przejściu granicznym lub w bezpośrednio w punktach operatora (AGES).