tubebox.pl

Podjęcie decyzji o poddaniu się wazektomii to duży krok, który będzie mieć znaczący wpływ na resztę życia mężczyzny. Wielu pacjentów często przychodzi na pierwszą konsultację i zastanawia się nad tym, czy jest to procedura odpowiednia dla nich. Pojawia się wiele wątpliwości i pytań. Odpowiedzi na nie może uzyskać właśnie podczas rozmowy w klinice. Warto zatem zastanowić się, jakie pytania zadań lekarzowi, aby zrozumieć proces przebiegu wazektomii, przygotowania do niej i postępowania po przeprowadzonej procedurze. O co jest dobrze zapytać, aby decyzja o zabiegu była w pełni przemyślana?

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych w klinice, a cała procedura zajmuje około 30 minut. Po zdezynfekowaniu okolicy moszny lekarz może wykonać niewielkie nacięcia, które umożliwiają dostęp do nasieniowodu, jego przecięcie i podwiązanie. 

 

Istnieje również metoda bez skalpela, która polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia w skórze i rozciągnięciu jej, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia struktur skóry i zazwyczaj nie ma konieczności zakładania szwów. Ta metoda powoduje, że skóra szybciej powraca do wcześniejszej postaci, a ewentualna blizna jest praktycznie niewidoczna.

 

Zabezpieczenie samych nasieniowodów może odbywać się na kilka sposobów. Zazwyczaj stosuje się szwy, podwiązki lub specjalne klipsy, które uniemożliwiają nasieniowodom ponowne połączenie się i zapewnienie drożności dla przemieszczających się do ejakulatu plemników.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomię uznaje się za procedurę trwałej antykoncepcji. Należy jednak mieć na uwadze, iż istnieje procedura operacyjna, która umożliwia odwrócenie jej skutków — rewazektomia. Polega ona na ponownym połączeniu nasieniowodów, które w wyniku wazektomii zostały przecięte.

 

To ważne, aby mieć świadomość tego, że powodzenie i skuteczność rewazektomii uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich jest czas, jaki minął od wykonania wazektomii. Wraz z biegiem czasu szanse na przywrócenie płodności maleją. Jest to zabieg zdecydowanie bardziej skomplikowany i znacznie bardziej kosztowny, przy czym lekarze nigdy nie obiecują, iż umożliwi uzyskanie w pełni pożądanego rezultatu. Niekiedy mimo rewazektomii pacjenci, którzy chcą założyć rodzinę, muszą zdecydować się na skorzystanie z metod wspomaganego rozrodu. 

 

Dlatego przeważnie doradza się pacjentom dogłębne przemyślenie swojej decyzji o wazektomii. Najczęściej decydują się na nią osoby po 35. roku życia i mężczyźni, którzy mają już potomstwo.

Jakie są potencjalne powikłania i skutki uboczne po zabiegu?

Mimo iż wazektomia nie jest skomplikowanym zabiegiem, tak jak przy każdym innym postępowaniu chirurgicznym i ingerencji w tkanki niesie ze sobą ryzyko powikłań i wystąpienia skutków ubocznych.

 

Najczęściej pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe, obrzęk, zasinienie i miejscowe krwiaki w okolicy moszny. Może również dochodzić do niewielkiego krwawienia. Są to jednak objawy, które zanikają po kilku dniach od wazektomii.

 

Inne poważniejsze skutki, które należy skonsultować z lekarzem, to mocne zaczerwienienie, czy wydzielina wydostająca się z rany, co może świadczyć o infekcji i zakażeniu. Niekiedy pacjenci zauważają u siebie krew w nasieniu lub powstanie ziarniniaka nasiennego objawiającego się w miejscu przecięcia nasieniowodów.

Czy procedura ta wpływa w jakichś sposób na funkcje seksualne u mężczyzny?

Mężczyźni obawiają się również, czy zabieg ten w jakikolwiek sposób wpłynie na jakość ich współżycia. Należy mieć na uwadze, iż ta procedura nie ma wpływu na libido i popęd seksualny, ponieważ nie ma związku z organami odpowiedzialnymi za produkcję hormonów.

 

Co więcej, nie wpływa na erekcję, orgazm, ani znacząco nie zmienia ilości i wyglądu samego ejakulatu. Ten zabieg może natomiast poprawić jakość życia seksualnego przez wyeliminowanie obaw związanych z nieplanowaną ciążą.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące wazektomii, możesz zadać je lekarzowi na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.