tubebox.pl

Piękne, zdrowe zęby wpływają na estetykę uśmiechu, samopoczucie i pewność siebie. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u ortodonty. Jaki aparat na zęby wybrać? Czy lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny, metalowy, czy estetyczny, przezroczysty aparat ortodontyczny? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie wady i zalety mają najczęściej wybierane aparaty na zęby. 

Tradycyjny, metalowy aparat na zęby – co warto wiedzieć?

Najczęściej wybieranym jest aparat na zęby metalowy nazywany również aparatem stałym.  Charakteryzuje się wysoką skutecznością w korygowaniu wad zgryzu. Metalowy aparat ortodontyczny nosi się stale przez określony czas i wymaga specjalnej higieny jamy ustnej. Jest znacznie tańszy od aparatów przezroczystych, a jego koszt uzależniony jest od rodzaju gumek, zamków, a także liczby wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Metalowe aparaty na zęby są również bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co wpływa na jego dużą popularność. Aparaty ortodontyczne stałe nie należą do komfortowych ze względu na ich widoczność i ryzyko podrażnień jamy ustnej. Wybierając metalowy aparat na zęby, należy pamiętać o konieczności przyzwyczajenia się do jego noszenia oraz ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty. 

 

Przezroczysty aparat ortodontyczny – wady i zalety

Przezroczysty aparat ortodontyczny (np. Aligner) w postaci miękkich nakładek nazywany jest również aparatem ruchomym. Wyróżnia się estetyką i wygodą użytkowania. Jest praktycznie niewidoczny, dlatego jest chętnie wybierany przez pacjentów, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Przezroczyste aparaty  wykonane z wysokiej jakości elastycznego tworzywa sztucznego nie powodują podrażnień jamy ustnej. Można je zdejmować przed posiłkiem lub myciem zębów, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Dużą zaletą aparatów ruchomych jest również brak częstych wizyt u ortodonty. Wymagają dyscypliny, ponieważ należy je nosić przez 22 godziny w ciągu doby i wymieniać co 1-2 tygodni w zależności od rodzaju aparatu i zaleceń  lekarza. Ten rodzaj aparatu na zęby jest bardzo skuteczny w leczeniu problemów ortodontycznych, ale w przypadku bardzo skomplikowanych wad zgryzu może okazać się niewystarczający. Czas leczenia ruchomym aparatem na zęby uzależniony jest od charakteru i stopnia zaawansowania problemu oraz przestrzegania zaleceń ortodonty. Przezroczyste aparaty ortodontyczne są również droższe od tradycyjnych metalowych. 

Jaki aparat na zęby wybrać?

Wybór aparatu na zęby najlepiej skonsultować z lekarzem, np. z Neoorto w Łodzi, co pozwala uzyskać optymalne efekty leczenia. Decydując się na przezroczysty aparat ortodontyczny, trzeba pamiętać o wyższych kosztach leczenia. Dla wielu pacjentów problemem może być samodyscyplina, która jest istotnym czynnikiem w leczeniu aparatem ruchomym. Na decyzję duży wpływ ma również zachowanie estetyki uśmiechu oraz wysoki komfort użytkowania. Z kolei tańsze aparaty metalowe sprawdzą się w przypadku poważnych wad zgryzu, jednak trzeba pamiętać o specjalnej higienie jamy ustnej i przyzwyczajeniu się do jego noszenia. Na decyzję o wyborze aparatu duży wpływ ma również  wiek pacjenta. W przypadku dzieci i młodzieży lepszym rozwiązaniem okazuje się aparat ortodontyczny stały, zwłaszcza w przypadku poważnych problemów ortodontycznych. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze ze względu na brak możliwości samodzielnego zdejmowania aparatu przez dziecko i konieczności stałej kontroli podczas noszenia przezroczystego aparatu ortodontycznego. Aparat na zęby ruchomy jest chętniej wybierany przez osoby dorosłe, którym zależy na poprawie wyglądu zębów bez konieczności częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym i ryzyka podrażnień jamy ustnej. Wątpliwości dotyczące sposobu leczenia najlepiej omówić podczas wizyty u ortodonty.