Dom i Wnętrze

Systemy wspierające utrzymywanie ciepła w naszych mieszkaniach

W okresie jesienno-zimowym niezwykle ważne jest, aby ciepło nie uciekało z pomieszczeń i jak najdłużej pozostawało wewnątrz. Niestety, nieszczelność okien czy wadliwy system ogrzewania centralnego sprawia, że szybko odczujemy chłód, wzrosną również nasze rachunki za ogrzewanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę pragnąc zachować ciepło w domu?

Okna pasywne – rozwiązanie dla domów i bloków

Okna pasywne są znane na polskim rynku od wielu lat, jednak do niedawna kojarzone były z produktami raczej drogimi czy wręcz luksusowymi. Dzisiaj ceny okien pasywnych znacząco spadły, przez co każdy z nas może rozważyć ich instalację we własnym domu czy mieszkaniu. Okna pasywne charakteryzują się znacznie mniejszym wskaźnikiem przepuszczania ciepła, przez co świetnie nadają się jako element wspomagający utrzymania komfortu termalnego. Okna pasywne spełniają wymogi budownictwa pasywnego, w którym wysoka izolacja termiczna pozwala na wykorzystywanie do ogrzewania sprzętów domowych, ciepła pochodzącego ze Słońca. Okna pasywne dostępne są w wersji PCV, jak i drewniano-aluminiowej. Zazwyczaj także wyróżnia je duża ilość szyb, pomiędzy którymi tworzą się komory termiczne. Zastosowanie takich technologii pozwala na uzyskanie wysokiej termoizolacji w pomieszczeniach. O oknach pasywnych przeczytamy więcej na stronie bit.ly/okna-Śląsk.

Jak sprawdzić prawidłowe działanie kaloryferów?

Powodem, przez który w mieszkaniu może być zimno najczęściej jest niesprawna instalacja grzewcza. Spółdzielnie mieszkaniowe sprawdzają szczelność i sprawność działania kaloryferów przed okresem grzewczym, jednak czasami usterki są pomijane. Problemem jest to, że po napełnieniu kaloryferów w pionie bloku mieszkalnego nie ma możliwości ich naprawy. Usterki i nieprawidłowości w działaniu zgłaszajmy od razu.