Dom i Wnętrze

SPOSOBY NA PIĘKNY OGRÓD

Wiele osób posiada przydomowe ogródki, a niektórzy, którzy ich nie mają, decydują się na wynajęcie lub zakup ogródka działkowego. Co prawda do prowadzenia takiego miejsca trzeba włożyć sporo pracy, ale warto, bo zarówno urządzanie ogródka jak i przebywanie w nim przynosi sporo radości, dla wielu osób spędzanie czasu w ogródki jest najlepszą formą relaksu. Pasjonaci przeistaczają swoje ogrody w miejsca w których uprawiają warzywa, owoce i zioła, a osoby preferujące możliwie najlepszy efekt wizualny, stawiają na kwiaty, krzewy, drzewa i różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Ozdoby znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych, jednak inspirację do aranżacji wnętrza możemy czerpać wszędzie. Przykładem może być między innymi kuchnia.

 

OZDOBNE AKCESORIA

 

Wiele akcesoriów wykorzystywanych w kuchni może posłużyć nam do wzbogacenia przestrzeni w ogrodzie. Nie chodzi tu oczywiście o garnki, patelnie czy noże, lecz o sprzęt w postaci różnorodnych pojemników. Przykładem mogą być szklane pojemniki które służą do przechowywania suchej żywności. Swoim wyglądem przypominają one wysokie, podłużne słoje, a szkło z którego są wykonane jest odporne na uszkodzenia, dlatego w ogrodzie możemy ich użyć wsypując do nich szyszki, kasztany czy nawet ozdobne kamienie. W przypadku tych ostatnich, możemy wsypywać je warstwami według kolorów, co sprawi, że efekt będzie jeszcze lepszy. Możemy także układać warstwami szyszki i kasztany, a także wypełniać słoje wszystkim, co jest związane z tematem natury i co pasuje do ogrodu.

Taki pojemnik możemy umieścić gdziekolwiek zechcemy i w ten sposób uzyskamy bardzo oryginalną ozdobę, jednak bardzo ważnym jest, aby wypełniać je do końca, tak by szkło nie zadziałało jak soczewka, która po skupieniu promieni słonecznych może wywołać pożar. Popularne akcesoria kuchenne to jednak nie tylko zamykane pojemniki, ale także naczynia, takie jak dzbanki. W ogródku warto mieć stolik i kilka krzeseł, by móc usiąść, odpocząć po pracy lub po prostu zrelaksować się. Na stoliku zawsze mile widziany będzie emaliowany dzbanek wypełniony woda, lemoniadą lub inny napój. Co prawda napoje możemy przechowywać także w karafkach lub innych naczyniach, jednak dzbanek emaliowany ma tą przewagę, że jest właśnie okryty emalią, a ma ona szereg zalet. Powłoka ta doskonale zabezpiecza stal przed zmianami temperatury oraz różnymi efektami pogodowymi, dzięki czemu dzbanek nie będzie rdzewiał, a dodatkowo doskonale sprawdza się w upalne lato, ponieważ emalia znacznie spowolni nagrzewanie się stali, więc jeżeli chcemy cieszyć się zimnym napojem, schłodźmy go wcześniej w lodówce, wrzućmy kilka kostek lodu, a wówczas taki napój nie nagrzeje się przez długi czas, nawet jeśli będzie wystawiony na słońce. Dzięki zastosowaniu emalii, producent może nanosić na dzbanki różnorodne wzory, dlatego możemy wybrać naczynie udekorowane w kwiaty i inne wzory nawiązujące do natury. Innym naczyniem kojarzonym z kuchnią, które jednocześnie dobrze odnajdzie się w ogrodzie, jest bańka na mleko.

Dziś co prawda jest nieco zapomniana, ponieważ mleko kupujemy w butelkach i kartonach, przez co przelewanie go do innych pojemników nie jest niezbędne. Bańkę na mleko możemy wykorzystać jako wazon w którym zasadzimy kwiaty. Wcześniej jednak warto taką bańkę wkopać na kilka centymetrów w ziemie i wokół niej pozbyć się trawy i innych roślin. Na tak przygotowanej ziemi również sadzimy kwiaty, w dookoła układamy kamienie, które stworzą granicę. Dzięki temu stworzymy miniaturowy ogródek, który doda głębi naszej przestrzeni. Bańkę możemy ustawić z centrum przygotowanego kawałka ziemi, lub na poboczu, zaburzając nieco symetrię. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać w ten sposób dwie lub trzy bańki. Tak stworzone dzieło będzie bez wątpienia piękną i jednocześnie bardzo oryginalną ozdobą.

 

STAWIAJMY NA NATURĘ

 

Ogród powinien obfitować w zieleń i rośliny, dlatego zanim zaczniemy planować jakiego sprzętu użyjemy do wzbogacenia przestrzeni, wcześniej powinniśmy zadbać o to, aby nie brakowało w niej pięknych roślin. Warto eksperymentować i aranżować ogród według własnych pomysłów, ponieważ tylko w ten sposób będzie on w pełni odpowiadał naszym wymaganiom, jednocześnie będąc idealnym miejscem w którym możemy się zrelaksować. Poza kwiatami i warzywami warto mieć w ogrodzie także przynajmniej jedno drzewo, które nie tylko będzie wyglądać pięknie, ale także sprawi, że ptaki chętnie będą na nim przesiadywać i śpiewać przez cały okres letni.