tubebox.pl

Profesjonalne badanie stóp może nie tylko przynieść ulgę nogom oraz zapobiec rozmaitym patologiom w ich obrębie, lecz także wpłynąć pozytywnie na postawę całego ciała, a co za tym idzie, poprawić komfort życia. Dowiedz się, jak wygląda badanie stóp i kiedy warto je wykonać! O szczegóły zapytaliśmy specjalistów kliniki Ortodentika w Łukowie.

Na czym polega komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp jest niezwykle precyzyjną techniką pozyskiwania danych na temat stóp pacjenta. Mogą one między innymi pomóc w ustaleniu przyczyny dolegliwości bólowych o nieznanej dotąd etologii, w tym nie tylko tych w obrębie stóp, lecz także innych części układu mięśniowo-szkieletowego. Często ich bolesność wynika bowiem z nieprawidłowości postawy. Badanie wykonywane jest za pomocą urządzenia nazywanego podobaroskopem . Ocenia ono precyzyjnie nacisk na poszczególne części podeszwy stopy. W jego trakcie pacjent powinien stanąć boso na specjalnej macie wyposażonej w czujniki – wyjaśnia nam specjalista kliniki Ortodentika w Łukowie. Badany jest zarówno nacisk statyczny (gdy pacjent stoi) oraz dynamiczny (gdy pacjent się porusza). Dodatkowy skaner 2D pozwala również ocenić ustawienie pięt oraz wysklepienie stopy. Procedura ta jest całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna i trwa od 20 do 40 minut.

Kto może skorzystać z komputerowego badania stóp?

Komputerowe badanie stóp skierowane jest do każdej osoby, która odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie stóp, nóg czy kręgosłupa, cierpi na często pojawiające się modzele i odciski, a także halluksy, palce młotkowate lub inne deformacje stopy – wylicza ekspert kliniki Ortodentika w Łukowie. Zalecana jest również:

  • sportowcom, zarówno zawodowym, jak i trenującym amatorsko,
  • dzieciom i młodzieży,
  • seniorom,
  • osobom zmagającym się ze skrzywieniem kręgosłupa,
  • osobom pracującym w pozycji stojącej
  • diabetykom.

 

Zaleca się jej również osobom z problemami z zachowaniem równowagi, dotkniętym metatarsalgią Mortona, czyli rodzajem zespołu bólowego, który wywoływany jest przez ucisk nerwów podeszwowych, a także z występującą koślawością lub szpotawością kolan albo kości piętowych. Poza grupami, którym badanie to jest szczególnie zalecane, może z niego skorzystać również każdy, kto czuje taką potrzebę. Nie istnieją bowiem żadne przeciwwskazania do wykonania komputerowego badania stóp.

Dlaczego warto skorzystać z komputerowego badania stóp?

Komputerowe badanie stóp to nowoczesna technologia, która pozwala na rozwiązanie problemów zdrowotnych oraz dolegliwości bólowych w sposób szybki, bezbolesny i bezinwazyjny. Jest ono jednocześnie wyjątkowo precyzyjne. Pozwala ono zdiagnozować takie problemy, jak płaskostopie (poprzeczne i podłużne), halluksy, stopę wydrążoną, palce młotkowate czy inne deformacje stopy, a także schorzenia w jej obrębie, w tym metatarsalgię czy ostrogę piętową. Może również wskazać problemy z równowagą, zmiany w tkankach stóp u diabetyków, ujawnić wady postawy (w tym w obrębie kolan lub kręgosłupa), a także wszelkie nieprawidłowości chodu pacjenta. Na podstawie wyników komputerowego badania stóp możliwe jest też wykonanie precyzyjnych wkładek ortopedycznych, które zdecydowanie zwiększają komfort życia. Co więcej, mogą one zostać dopasowane również do konkretnego obuwia, w tym nawet do eleganckich szpilek.

Jakie korzyści mogą przynieść indywidualne wkładki ortopedyczne?

Odpowiednio wykonane wkładki ortopedyczne to przede wszystkim ogromna zmiana w poczuciu komfortu naszych stóp. Jednak nie tylko one mogą na tym skorzystać. Jedną z ogromnych zalet wkładek jest również ich wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, co ma znaczący wpływ także na pozostałe elementy narządu ruchu, jak kolana, biodra czy kręgosłup. To również dobra metoda wspomagania gojenia po zabiegach operacyjnych kończyn dolnych. Dzięki tej niewielkiej zmianie można odczuć ogromną różnicę. Należy przy tym pamiętać, że rozwiązanie to może poprawić codzienne funkcjonowanie osoby w każdym wieku. Nieprawdą jest, że wkładki ortopedyczne służą wyłącznie do korekcji postawy w wieku dziecięcym.