Dom i Wnętrze

Jaki wybrać stół do bilarda?

Bilard jest niezwykle popularnym sportem, a w zasadzie formą rozrywki. Przyciąga ludzi praktycznie w każdym wieku, a jego dużą zaletą okazują się proste i przejrzyste zasady. Trudno się dziwić, że obecnie nie tylko w klubach i pubach można zagrać w bilard, ale też coraz więcej osób decyduje się na zakup stołu bilardowego do swojego domu.

Jak wygląda stół bilardowy?

Wszystkie stoły bilardowe mają podobną konstrukcję, więc składają się z masywnego szkieletu wykonanego z kamienia bądź drewna, a każdy, z wyjątkiem stołu karambolowego, ma 6 luz, czyli kieszeni, do których wbija się bile. Stół bilardowy może mieć wielkość od 7 do 12 stóp. Jego płyta zaś zostaje pokryta specjalnym suknem zapewniającym odpowiednie tarcie, aby kule nie ślizgały się samoistnie po stole, ale jednocześnie dobrze się toczyły po nim. Najbardziej sprawdza się czysta wełna, ewentualnie z niewielką domieszką nylonu.

Stół kamienny czy drewniany?

Wybór zależy tak naprawdę od przeznaczenia stołu. Dla amatorów na użytek domowy najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazują się stoły mające płytę z MDF. Owszem, ich wytrzymałość jest mniejsza w porównaniu ze stołami kamiennymi, ale trudno byłoby je uszkodzić przy typowo rekreacyjnym użytkowaniu. Większość osób decyduje się taki stół również ze względów finansowych, ponieważ cena będzie dużo niższa w porównaniu z modelem kamiennym. Co ważne, niska waga sprawia, że nie ma problemu z ewentualnym przesunięciem stołu w inne miejsce. Z kolei profesjonaliści przygotowujący się na zawody albo właściciele klubów zazwyczaj wybierają wyjątkowo stabilne i odporne na uszkodzenia mechaniczne stoły o płytach kamiennych. Będą one nie tylko dużo cięższe, ale i droższe. Cena może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak jest ona adekwatna do wartości i wytrzymałości stołu.

Stoły bilardowe do domu

Producenci stołów starają się, aby jak najbardziej ułatwiać korzystanie ze stołu bilardowego w warunkach domowych i stąd pojawiające się modele z przydatnymi dodatkami. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na to, aby stół cały czas stał w pomieszczeniu przygotowano stół bilardowy rozkładany – zobacz stoły tutaj. Jeszcze większym udogodnieniem będą dodane kółka, co zdecydowanie ułatwi jego przemieszczanie. Trzeba pamiętać, że nawet stoły drewniane nie należą do lekkich. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też stół bilardowy wielofunkcyjny, na którym można zagrać nie tylko w bilard, ale także w ruletkę, tenisa stołowego czy w piłkarzyków.