Dom i Wnętrze

Jak urządzić salon?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Pokój dzienny jest wizytówką mieszkania – to właśnie tutaj spędza się czas z gośćmi czy z rodziną. Ważne jest więc stworzenie aranżacji, która będzie estetyczna, a jednocześnie pozwoli zapewnić komfortowy wypoczynek w czasie wolnym.

Wielkość salonu i wysokość pomieszczenia

Od wielkości salonu zależy łatwość aranżacji. W przypadku większych powierzchni łatwiej jest bowiem wydzielić strefy funkcjonalne. Duży salon może służyć wypoczynkowi, a także pełnić funkcję jadalni dzięki postawieniu w nim stołu dla gości i domowników. Podczas aranżacji salonu duże znaczenie odgrywa także wysokość pomieszczenia. W domu jednorodzinnym doskonale sprawdzają się antresole czy różnice poziomów w podłodze, które pozwalają jeszcze lepiej wydzielić strefy i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe.

Kolory w salonie

Kolory w salonie odgrywają ogromną rolę podczas aranżacji. Aby całość prezentowała się estetycznie, konieczne jest zadbanie o spójną, przemyślaną kompozycję. Kolor należy dopasować do podłogi i innych elementów wykończenia takich jak grzejniki, słupy czy balustrada. Najprościej będzie zdecydować się na barwy utrzymane w jednej tonacji, co pozwoli łatwiej dobrać meble i uzyskać spójny efekt bez większego wysiłku.

Meble do salonu

Po pomalowaniu ścian konieczne jest wybranie odpowiednich mebli, które mają największy wpływ na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia. Obowiązkowym meblem w każdym salonie będzie sofa, na której można wygodnie się rozsiąść i zrelaksować czy to przed telewizorem, czy też z dobrą książką. W salonach najlepiej sprawdzą się narożniki, które mają funkcję rozkładania i mogą posłużyć jako dodatkowe miejsce do spania. W ciągu dnia taka sofa zajmuje za to niewiele miejsca i z powodzeniem spełnia funkcję siedziska. Dużą popularnością cieszą się także sofy trzyosobowe, które wyglądają bardzo efektownie, a jednocześnie nie zajmują zbyt dużo miejsca i mogą być ustawiane nawet na środku pomieszczenia. Wiele sof wyposażonych jest też w podłokietniki, które umożliwią wygodne spędzanie czasu i komfortowy wypoczynek.

Stolik kawowy

Nieodłącznym elementem każdego salonu jest także stolik kawowy, który doskonale sprawdzi się podczas spotkania ze znajomymi, leniwego wieczoru z winem czy jako miejsce do postawienia ciepłej herbaty podczas czytania książki w zimny wieczór. Stolik kawowy powinien być niski i ustawiony tuż przy kanapie, dzięki czemu łatwo będzie sięgnąć po ustawione na nim napoje czy jedzenie. Wielkość stolika powinna być zbliżona do rozmiarów sofy. Nie bez znaczenia jest także styl – stolik powinien tworzyć spójną całość z innymi elementami pomieszczenia, a przede wszystkim z sofą, gdyż to najbliżej niej będzie się znajdował. Prym wiodą obecnie nowoczesne stoliki ze szklanym blatem oraz stoliki z drewna, które pozwalają ocieplić pomieszczenie.

Artykuł został przygotowany przez firmę mebledosalonu.co.pl specjalizującej się w produkcji luksusowych mebli.