Dom i Wnętrze

Forniry naturalne – ich zalety.

Dlaczego fornirujemy meble? Sprawdź sam!

Fornirowanie mebli, jest znane już od wieków. Tak, nie chodzi tu o żadną przenośnię. Fornirowanie było bowiem standardowym zabiegiem upiększania mebli znanym już w starożytnym Egipcie. Oczywiście moda na pokrywanie fornirem mebli nie przeminęła. Co więcej – metoda ta uległa znacznemu rozwojowi i to głównie w ciągu kilku ostatnich lat, kiedy na świecie pojawiły się nowe rodzaje forniru.

Fornirowanie mebli – zalety:

1. Pierwszą, najistotniejszą zaletą fornirowania mebli jest zwiększenie ich trwałości. Nie chodzi tu bynajmniej o samo wprowadzenie dodatkowej warstwy drewna. Tak naprawdę jest ona bardzo cienka i nie ma możliwości, by mogła ona jakkolwiek wpłynąć na wytrzymałość mebla. Niemniej, forniry naturalne ochraniają materiał z którego zbudowany jest mebel. Jeśli tym materiałem jest naturalne drewno, to ochraniamy je w ten sposób przed negatywnym wpływem oddziaływań zewnętrznych, takich jak chociażby słońce, mróz, wilgoć itd.

2. Forniry naturalne warto stosować również z innego względu – są one odporne na czynniki zewnętrzne, ponieważ pokryto je warstwą lakieru a także poddano oddziaływaniu promieni UV – które utwierdziły cały materiał. W ten sposób, ogranicza się zjawisko tak zwanej pracy drewna, które to często doprowadza do przedwczesnego zniszczenia samego mebla i konieczności jego – często zresztą kosztownej – renowacji.

3. Przejdźmy teraz do najpopularniejszego powodu, dla którego fornirujemy meble (i nie tylko). Chodzi oczywiście o ich wygląd zewnętrzny. Nie ma co ukrywać – nawet najpiękniejsze, naturalne drewno, które wchodzi w skład naszych ukochanych mebli z biegiem czasu będzie podlegało procesom niszczenia. Są one spowodowane – tak jak pisaliśmy wcześniej – różnego rodzaju oddziaływaniami w tym też światłu słonecznemu, temperaturze i wilgoci. Dlatego fornirowanie, nada naszym meblom zupełnie nowy wygląd i co ważne – przedłuży ich żywotność na wiele lat.

4. Jak sama nazwa wskazuje – forniry naturalne są wykonane w pełni z naturalnych składników. Oznacza to, że są one również w pełni ekologiczne. Choć dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią, tak naprawdę są w pełni bezpieczne dla środowiska.

5. Fornirowanie warto również wykonać ze względu na to że… jest to dosyć „elastyczna” metoda pokrycia mebli. Nie musi ona dotyczyć wyłącznie mebli luksusowych – wręcz przeciwnie, istnieje kilka rodzajów forniru, dzięki którym można np. tworzyć podkłady pod fornirowanie właściwe, bądź też pokrywać nimi meble które nie muszą być zbyt urokliwe a w przypadku których chodzi wyłącznie o ich zabezpieczenie (co ma znaczenie w przypadku mebli w magazynach, budynkach gospodarczych itd.).

Jak widać, fornirowanie ma wiele zalet. Nie jest to dziwne – wszak zabieg ten jest praktykowany już od setek lat. Niemniej, metoda ta wciąż jest ulepszana i co ważne – pozyskiwane są coraz bardziej egzotyczne materiały na wykonanie forniru, co jeszcze bardziej podkreśla jego atrakcyjny i często egzotyczny wygląd.

Zamiast kupować więc nowe meble, może pomyślimy o ich fornirowaniu?