Dom i Wnętrze

Zabudowy szklane sposobem na oszczędności

Zastosowanie zabudowy szklanej może być praktycznym rozwiązaniem, które dodatkowo zapewni nam oszczędności. Pierwsze co nasuwa się nam na myśl przy takiej okazji, to oszczędności energii elektrycznej. Jednak to nie wszystkie zalety zastosowania zabudowy szklanej.

Jakie korzyści niesie ze sobą zabudowa szklana?

Zabudowy szklane są często stosowane w obiektach biurowych, a to między innymi za sprawą oszczędności jakie się z nimi wiążą. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwia stosunkowo niewielkim kosztem stworzenie wielu stanowisk pracy. Zastosowanie takiego rozwiązania pomaga zaoszczędzić znaczne ilości energii elektrycznej. W sytuacji, kiedy szklane ściany zastąpilibyśmy ścianami, które nie przepuszczają światła, musielibyśmy codziennie zużywać dużo energii elektrycznej na ich doświetlanie. W przypadku, kiedy poszczególne pomieszczenia dzielą jedynie szklane przegrody, światło dochodzi do każdego z nich, co sprawia, że wydatki na energię elektryczną znacznie się zmniejszają.

Jeżeli mamy do zagospodarowania dużą halę, którą zamierzamy wykorzystać do stworzenia wielu stanowisk biurowych, zabudowa szklana może być jednym z najbardziej ekonomicznych wyjść. Koszty jej postawienia wydają się o wiele mniejsze, niż w przypadku budowania odrębnych ścian. Cały proces zajmuje również znacznie mniej czasu, co także przekłada się na czynniki ekonomiczne. Zamontowanie zabudowy szklanej będzie różniło się cenowo w zależności od tego jaki rodzaj szkła wybierzemy, a także na usługi jakiej firmy się zdecydujemy. Niemniej jednak tego typu rozwiązanie będzie tańsze i szybsze, niż w przypadku konieczności przebudowy całego pomieszczenia.

Zabudowy szklane a Li-Fi

Nowoczesne biurowce mogą liczyć również na inne oszczędności związane z zastosowaniem zabudowy szklanej. W ostatnich czasach coraz większe zainteresowanie budzi Li-Fi, czyli technologia pozwalająca na transmisji danych przy pomocy światła. Dzięki tej technologii cała firma może korzystać z szybkiego internetu. Przetwarzanie danych odbywa się tu za pomocą żarówek nowej generacji. Tego typu internet jest szybki tani. Ma jednak pewne mankamenty. Można z niego korzystać jedynie w pomieszczeniu, w którym dostępne jest światło żarówek, które przesyłają dane.

I tak w przypadku, kiedy żarówki znajdowałyby się w jednym pomieszczeniu, w innym, które oddzielone byłoby od niego ścianą nie przepuszczającą światła, nie byłoby możliwe korzystanie z internetu. Zabudowa szklana wydaje się rozwiązywać ten problem. Dzięki przepuszczalności światła wszystkie pomieszczenia, które odgrodzone są od siebie szklanymi ścianami, mogą korzystać z internetu przesyłanego za pomocą światła. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest one tańszy i znacznie szybszy od tradycyjnego Wi-Fi, możemy liczyć na znaczne oszczędności, które uzyskamy dzięki zastosowaniu zabudowy szklanej.

Zabudowa szklana w instytucjach użyteczności publicznej

Również ze względu na oszczędności, zabudowa ze szkła jest stosowana w wielu instytucjach użyteczności publicznej. Jest ona rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym.