Dom i Wnętrze

Krótka historia parasola

Parasol to przedmiot, który od zawsze funkcjonuje w naszym otoczeniu. Trudno sobie wyobrazić deszczowy krajobraz bez rozłożonych parasolek, które zapewniają ochronę, a niekiedy kolorują świat. Ale parasole to także sprzęt ogrodowy, który cieszy się ogromną popularnością i pozwala nam miło spędzać czas, kiedy doskwiera upał. To przedmiot na słońce i na deszcz. Taki, który doczekał się wielu pomysłowych ujęć również od strony wizualnej.

Pod włoskim słońcem

Sama nazwa parasola wywodzi się z języka włoskiego i odwołuje się do słowa sole, czyli słońce. Pierwotne przeznaczenie parasola to właśnie osłona przed promieniami słonecznymi. Jeszcze na początku XX wieku opalenizna nie była modna tak jak dziś. Właściwie była niepożądana. Blada cera stanowiła synonim elegancji i luksusowego życia. Dlatego damy z taką ochotą używały uroczych parasolek przeciwsłonecznych, których wzory niekiedy prezentowały się nad wyraz atrakcyjnie. Często takie parasolki wykończone były ślicznymi falbankami.

Parasol do ogrodu

Parasol do ogrodu w dużej mierze zachowuje tę swoją pierwotną funkcję ochrony przed słońcem, chociaż oczywiście stanowi dużą konstrukcję, którą montuje się na dłużej w danym miejscu lub transportuje, jeśli baza ma kółka. Jednak także taki parasol przywołuje echo tych romantycznych i ulotnych parasolek słonecznych, stanowiących synonim elegancji. Nie tylko poprzez swoje przeznaczenie, ale też poprzez efektowny design odwołuje się do dystyngowanych pierwowzorów. Choć równocześnie nowoczesne parasole ogrodowe prezentują się bardzo awangardowo, czego przykładem są rzeczy z tej kategorii, które znajdziemy tutaj (pośród wielu ciekawych propozycji do ogrodu): gardenspace.pl.

Parasolki na deszcz jako ekspresja oryginalności

Także współczesne parasolki, których używamy na co dzień podczas deszczowych wyjść, zachowują klasyczną formę, ale jednocześnie stają się coraz częściej nośnikiem oryginalnych treści. Przeciwdeszczowe parasolki to popisy kolorów, wzorów, printów. To całe opowieści umieszczane na niewielkiej powierzchni. W stylu folk, pop-art czy abstrakcji.